آموزش اندازه گیری هاردنر سیلیکون

مقدار هاردنر مورد نیاز سیلیکون را معمولا به صورت درصد وزنی کنار سیلیکون بیان میکنند. مثلا هاردنر 2 درصد یا 3 درصد… به این معنی که هر مقدار از سیلیکون را که برای کار برداشتیم وزن میکنیم و سپس میزان 2 یا 3 یا هر درصدی که اعلام شده بود از مقدار سیلیکون را به عنوان وزن هاردنر مورد نیاز برای اضافه کردن آماده میکنیم.
حال مشکلی که در اکثر مواقع اتفاق میوفتد این است که وزن هاردنری که محاسبه کردیم انقدر کم هست که ترازو نمیتواند آنرا دقیق محاسبه کند! مثلا برای 100 گرم سیلیکون با هاردنر اعلام شده ی 2/5 درصد از طرف فروشنده، تنها به 2/5 گرم هاردنر نیاز داریم!!! در حالی که اکثر ترازو ها بیش از 2 گرم خطا برای محاسبه وزن دارند!!!! اما ما به مقدار دقیق هاردنر نیاز داریم و حتی نیم درصد وزنی هم روی کار اثر خواهد گذاشت!
توجه کنید که ترازو های فروشگاهی، ترازو های آشپزخانه، ترازو های دیجیتالی جیبی! همه این ترازو ها خطا دارند. حتی اگر عنوان شود که دقت این ترازو 1 گرم هست باید در نظر بگیرید که این عدد دقت ترازو هست نه کمترین مقداری که میتواند اندازه بگیرد!!!!
حال چه راهکاری برای این مشکل وجود دارد؟
محاسبه مقدار هاردنر بر اساس حجم، به جای وزن
حالا که نمیتوانیم وزن هاردنر را دقیق بسنجیم، حجم آنرا میسنجیم! به کمک سرنگ! بسیار دقیق و کارآمد.
به عبارتی هر 1 گرم هاردر  1/1 میلی لیتر حجم دارد.
مجدد به ابتدا برمیگردیم. وزن هاردنر مورد نیاز را از روی درصد اعلام شده و مقدار سیلیکونی که انتخاب کردیم را به واحد گرم محاسبه میکنیم. این عدد را ضربدر 1/1 میکنیم. عدد بدست آمده بر واحد میلی لیتر است که با سرنگ میتوانیم آنرا بکشیم.
دقت کنید هنگام خواندن اعداد مدرج روی سرنگ، داخل سرنگ هوا نباشد و آنرا حتما هوا گیری کنید تا در اندازه گیری خطا رخ ندهد.

آموزش کار با سیلیکون RTV